2. 7. 2013

Úkazy na obloze 1. 7. - 7. 7. 2013 (27. týden)

Vážení příznivci pozorování oblohy,

     dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze v sedmadvacátém týdnu roku 2013. Měsíc se blíží pomalu do novu (8. července) po poslední čtvrti (neděle 30. června). Měsíc tedy ruší svým svitem až v druhé polovině noci a k ránu.
     Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný.
     Ve všech časových údajích budeme používat již zavedený středoevropský letní čas (SELČ). SELČ = (SEČ + 1 hod) nebo (UT + 2 hod). SEČ-středoevropský čas, UT-světový čas, čas na nultém poledníku.

A jak to tedy bude v tomto týdnu na obloze vypadat?

     Měsíc je v pondělí 8. července v novu. Večer je vidět Venuše a planeta Saturn. Přelety ISS probíhají ve dne.

Měsíc:
     Měsíc je v pondělí 8. července v 9h 14m SELČ v novu. V polovině týdne Měsíc vychází kolem půlnoci, koncem týdne vychází až kolem třetí ráno.

Viditelnost planet:
     po setmění je vidět velice nízko nad severozápadním obzorem Venuše. Saturn uvidíme nejlépe v první polovině noci. Jupiter je nepozorovatelný. Na ranní obloze se ukáže před východem Slunce načervenalý Mars. Uran je na ranní obloze v souhvězdí Ryb a Neptun je na ranní obloze v souhvězdí Vodnáře. Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek. 

Saturn
     (0,5 mag) se přesunul na jihozápadní oblohu a dá se pozorovat po setmění v souhvězdí Panny, asi 12° východně od hvězdy Spika v Panně. Jeho výška nad obzorem není ideální (pouze necelých 30° ), ale vynahrazuje to pěkně rozevřený prstenec kolem planety. Nejvýše nad obzorem je před půl devátou večer (pro Vyškov ve 20h 17m SELČ) a zapadá v 01h 33m SELČ.  Větším dalekohledem můžeme vidět i největší měsíc Titan. V případě dobrých pozorovacích podmínek můžeme vidět mezeru v prstenci zvanou Cassiniho dělení.

Venuše
     (- 3,9 mag) je velice nízko nad severozápadním obzorem zapadá o půl jedenácté (pro Vyškov v 22h 29m SELČ). 

Mars
     (1,5 mag) je vidět asi hodinu a půl  před východem Slunce nízko nad východním obzorem, vychází kolem půl čtvrté ranní (pro Vyškov ve 3h 29m SELČ), je prakticky nepozorovatelný, neboť se ztrácí v záři vychízejícího Slunce. 

Uran
     (5,9 mag) je převážně na ranní obloze v souhvězdí Ryb, vychází po půlnoci (pro Vyškov v 00 h 27m SELČ).

Neptun
     (7,9 mag) je vidět v druhé polovině noci v souhvězdí Vodnáře, vychází po jedenácté večer (pro Vyškov ve 23h 18m SELČ). 

Slunce
     bylo nadále spíše méně aktivní. Skvrn na jeho "povrchu" není mnoho. Na začátku týdne Slunce vychází před pátou ráno (pro Vyškov ve 4h 52m SELČ) a zapadá v devět večer (pro Vyškov ve 21h 00m SELČ). Koncem týdne Slunce pro Vyškov vychází ve 4h 54m SELČ a zapadá ve 20h 59m SELČ. Stále jsou v tomto období ještě velice dlouhé dny a krátké noci, ale už se den začíná o desítky sekund zkracovat na úkor tmy. Prakticky v tuto dobu nenastává astronomická noc, kdy je Slunce minimálně 18° pod obzorem. 

Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu a hezké zážitky při pozorování.
Váš Petr Hájek


***