9. 9. 2013

Úkazy na obloze 9. 9. - 15. 9. 2013 (37. týden)

Vážení příznivci pozorování oblohy,

     dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze v sedmatřicátém týdnu roku 2013. Měsíc je ve čtvrtek 12. 9. 2013 v první čtvrti. Toto je období výhodné pro pozorování Měsíce ve večerních hodinách. Na rozhraní světla a tmy (terminátor) vynikne plasticita kráterů a jiných útvarů.
Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný.
     Ve všech časových údajích budeme používat již zavedený středoevropský letní čas (SELČ). SELČ = (SEČ + 1 hod) nebo (UT + 2 hod). SEČ-středoevropský čas, UT-světový čas, čas na nultém poledníku. Letní čas se bude používat do neděle 27. října.

A jak to tedy bude v tomto týdnu na obloze vypadat?

     Měsíc je ve čtvrtek v první čtvrti. Večer po setmění je vidět nejlépe nízko nad západním obzorem Venuše. Saturn je již na horizontu, takže končí jeho viditelnost. Celou noc je vidět (už ale dalekohledem) planeta Neptun a Uran. V druhé polovině noci je pěkně vidět Jupiter a Mars. Mars prošel včera otevřenou hvězdokupou M 44 (Preasepe-Jesličky). ISS začne od druhé poloviny týdne své ranní přelety.

Měsíc:
     Měsíc je ve čtvrtek 12. září v 19h 08m SELČ v  první čtvrti. Otvírá se možnost večer pozorovat Měsíc a kochat se plasticitou útvarů na jeho terminátoru (rozhraní světla a tmy). Dnes tj. 9.9.2013 by mělo dojít ke konjunkci Měsíce se Saturnem ( Měsíc 3,2° jižně). Ale pravděpodobně vlivem nepřízně počasí tento úkaz asi neuvidíme. V neděli 15.9.2013 bude Měsíc nejblíže Zemi (perigeum-přízemí 367 419 km). 

Viditelnost planet:
     po setmění je vidět nízko téměř na západě Venuše, jako výrazná hvězda těsně po západu Slunce. Končí viditelnost planety Saturn, je na horizontu na jihozápadě a zapadá kolem deváté večer. Jupiter je vidět v druhé polovině noci v souhvězdí Blíženců, ráno už je přes 30° vysoko nad obzorem. V druhé polovině noci vychází načervenalá planeta Mars je níže k obzoru než Jupiter. Ráno je téměř 20° nad obzorem. Uran je na obloze téměř celou noc v souhvězdí Ryb a Neptun je vidět rovněž téměř celou noc v souhvězdí Vodnáře. Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek. 


Saturn
     (0,7 mag) je  už těžko pozovatelný nízko nad jihozápadním obzorem za šera v souhvězdí Panny. Jeho výška nad obzorem se už dotýká horizontu. Saturn zapadá již kolem deváté večer (pro Vyškov ve 21h 00m SELČ). 

Venuše
     (- 4,1 mag) je nízko téměř nad západním obzorem zapadá kolem půl deváté večer (pro Vyškov ve 20h 25m SELČ). Je to asi hodinu po západu Slunce, ale vzhledem k její jasnosti je lépe viditelná než planeta Saturn. 

Mars
     (1,6 mag) je vidět v druhé polovině noci. Prochází souhvězdím Raka a o víkendu prošla hvězdokupou Jesličky (Preasepe) M 44 v souhvězdí Raka (viz. obrázek). Vychází kolem půl třetí ráno (pro Vyškov ve 2h 39m SELČ). 


Jupiter 
Jupiterovy měsíce
     (- 2,1 mag) je vidět v souhvězdí Blíženců. Vychází asi půl hodiny po půlnoci (pro Vyškov v 00h 37m SELČ). Velká rudá skvrna prochází středem kotoučku planety ve čvrtek 12. září ve 3h 45m SELČ a v sobotu 14. září v 5h 20m SELČ. Obrázek ukazuje polohu galileovských měsíců. 

Uran
     (5,7 mag) je vidět téměř celou noc v souhvězdí Ryb, vrcholí v druhé polovině noci, vychází kolem osmé (pro Vyškov v 19 h 50m SELČ). Jeho pozice na obloze je výhodná k jeho vyhledání, protože se můžeme "odrazit" od hvězdy delta Psc (4,4 mag).  Jeho kotouček již rozlišíme při stonásobném zvětšení. Polohu Uranu ukazuje obrázek výše. 

Neptun
     (7,8 mag) už můžeme vidět celou noc v souhvězdí Vodnáře, vychází kolem půl sedmé večer (pro Vyškov v 18h 39m SELČ). Vyhledat ho můžeme v dalekohledu od hvězdy sigma Aqr, která je vidět okem (4,8 mag), od této hvězdy je Neptun 1,5° doprava. Obklopen je třemi podobně jasnými hvězdami, přičemž Neptun je jakoby v těžišti jejich trojúhelníku. V dalekohledu o průměru nad 25 cm bychom měli vidět mrňavý namodralý kotouček i s měsícem Triton (13,5 mag) - viz. obrázek. 

Slunce:
     bylo minulý týden přechodně méně aktivní, dokonce o víkendu bylo téměř beze skvrn. Dnes vyšlo Slunce po čtvrt na sedm ráno a zapadne kolem čtvrt na osm večer. Koncem týdne Slunce pro Vyškov vychází v 6h 27m SELČ a zapadá v 19h 07m SELČ. Opět se nám noc prodlužuje. 

Přelety ISS se přesunou na ranní oblohu, první asi až od čtvrtku, ale jen nízko nad jihovýchodem.

Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu a hezké zážitky při pozorování
Váš Petr Hájek