28. 1. 2014

Úkazy na obloze 27. 1. - 2. 2. 2014 (5. týden)

Vážení příznivci pozorování oblohy,

     dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze v pátém týdnu roku 2014. Měsíc se blíží do novu. Tedy budou vhodné podmínky pro pozorování slabých objektů.  Na ranní obloze se k sobě blíží dvě komety viditelné binokulárem (Lovejoy a LINEAR).  
     Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný. 

     A jak to tedy bude v tomto týdnu na obloze vypadat?

     Měsíc se blíží do novu, kde bude ve čtvrtek 30. ledna. Venuše je jasnou jitřenkou na ranním nebi. Na večerní obloze je vidět Jupiter, který skýtá nádhernou podívanou na oblačné pásy.  Rovněž na večerní obloze na jihozápadě bude ještě vidět Merkur. Před půlnocí vychází Mars. Kolem druhé v noci vychází Saturn. V první polovině noci můžeme vidět, už jen v dalekohledu, planetu Uran a zvečera nízko nad západním obzorem planetu Neptun. Nad ránem je ještě stále vidět v malém dalekohledu kometa Lovejoy a kometa LINEAR. Aktivita Slunce jbyla velmi nízká.

Měsíc:
     Měsíc bude ve čtvrtek 30. ledna v novu ve 22h 40m SEČ. Ve středu 29. ledna kolem sedmé ráno by měl být Měsíc jako úzky srpeček asi 4° pod Venuší nad východním obzorem. 30. ledna bude Měsíc v perigeu (nejblíže Zemi - 357080 km). 31. ledna odpoledne za soumraku by měl být vidět Měsíc jako úzký srpeček po novu nad jihozápadním obzorem nedaleko Merkuru.  

Viditelnost planet:
     Jupiter je vidět celou noc, nejlépe můžeme planetu pozorovat před půlnocí v souhvězdí Blíženců. Před půlnoci vychází načervenalá planeta Mars. Ráno je téměř 30° nad obzorem. Asi dvě hodiny po půlnoci vychází planeta Saturn. Uran je na obloze vidět v první polovině noci v souhvězdí Ryb (zapadá kolem desáté) a Neptun je vidět zvečera nízko nad západním obzorem v souhvězdí Vodnáře, zapadá kolem sedmé hodiny večerní. Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek.

     Merkur (cca - 0,5 mag) se tento týden dostává poměrně dost daleko úhlově na obloze od Slunce. Pozorovatelný bude na večerní obloze na jihozápadě již od 17h 15m SEČ. 

     Venuše (- 4,6 mag) je jasnou jitřenkou na ranní obloze nad východním obzorem před východem Slunce. Venuše je ve fázi velkého srpku. Vychází kolem půl šesté ráno (pro Vyškov v 5h 28m SEČ) , tedy dvě hodiny před východem Slunce (pro Vyškov vychází v 7h 28m SEČ). 

Jupiterovy měsíce
     Mars (0,2 mag) je vidět v druhé polovině noci.  Vychází kolem jedenácté (pro Vyškov v 23h 09m SEČ). Nad ránem je 30° nad obzorem a upoutá nás svoji načervenalou barvou. Nyní se nachází v souhvězdí Panny, v blízkosti hvězdy Spica.

     Jupiter (- 2,6 mag) je vidět hned po setmění v souhvězdí Blíženců. Je viditelný téměř celou noc a nabízí krásnou podívanou. Úhlový průměr kotoučku planety je kolem 46° a již malý dalekohled při klidném vzduchu ukáže řadu detailů v jeho atmosféře. Vychází odpoledne kolem druhé (pro Vyškov ve 14h 09m SEČ). Kolem desáté (pro Vyškov ve 22h 10m SEČ) najdeme Jupiter 50° nad jihem a zapadá kolem šesté ráno (pro Vyškov v 6h 16m SEČ).
     Velká rudá skvrna prochází středem kotoučku planety 27. ledna v 20h 40m SEČ, 29. ledna ve 2h 20m SEČ, 30. ledna v 18h 10m SEČ a 31. ledna ve 23h 55m SEČ.
     Zajímavé úkazy měsíců Jupiteru: 29. ledna bude přechod měsíce Io od 22h 17m SEČ do 00h 32m SEČ; 31. ledna bude končit přechod měsíce Io v 18h 59m SEČ; 1. února bude přechod měsíce Ganymed od 20h 32m SEČ do 23h 42m SEČ; 2. února bude přechod měsíce Europa od 20h 43m SEČ do 23h 24m SEČ. Obrázek ukazuje polohu galileovských měsíců.

     Saturn (0,5 mag) je vidět v druhé polovině noci v souhvězdí Vah. Ráno se dostává až 23° nad jižní obzor, vychází kolem druhé ráno (pro Vyškov ve 1h 57m SEČ).

     Uran (5,7 mag) je vidět večer v souhvězdí Ryb, vrcholí už kolem čtvrté odpoledne a zapadá kolem desáté večer (pro Vyškov ve 22h 09m SEČ). Jeho pozice na obloze je výhodná k jeho vyhledání, protože se můžeme "odrazit" od hvězdy delta Psc (4,4 mag).  Jeho kotouček již rozlišíme při stonásobném zvětšení. 

     Neptun (7,8 mag) už můžeme vidět pouze zvečera v souhvězdí Vodnáře, zapadá kolem sedmé večerní (pro Vyškov v 18h 55m SEČ).  Vyhledat ho můžeme v dalekohledu od hvězdy sigma Aqr, která je vidět okem (4,8 mag), od této hvězdy je Neptun 1,5° doprava. Obklopen je třemi podobně jasnými hvězdami, přičemž Neptun je jakoby v těžišti jejich trojúhelníku. V dalekohledu o průměru nad 25 cm bychom měli vidět mrňavý namodralý kotouček i s měsícem Triton (13,5 mag).

      Slunce je na nízké úrovni i když jsou na něm zajímavé skvrnky. Uvidíme jaká bude v tomto týdnu sluneční aktivita. Dnes Slunce vyšlo kolem půl osmé ráno (pro Vyškov v 7h 28m SEČ) a zapadne po půl páté (pro Vyškov v 16h 45m SEČ). Koncem týdne Slunce pro Vyškov vychází v 7h 24m SEČ a zapadá v 16h 48m SEČ. 

     Dvě komety na ranní obloze. Na ranní obloze se k sobě přibližují dvě, v současné době, nejjasnější komety. Jde o kometu C/2013 R1 (Lovejoy), která slábne a o kometu C/2012 X1 (LINEAR), která je slabší než Lovejoy. Tento týden se již vejdou do zorného pole triedru 10x50. Ve větším binokuláru však více vyniknou. V průběhu února se přiblíží k sobě asi na dva stupně, což bude příležitost pro fotagrafy se získáním zajímavých snímků. Na připojeném obrázku je zachycena poloha obou komet.

Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu a hezké zážitky při pozorování
Váš Petr Hájek ***