19. 8. 2014

Úkazy na obloze 18. 8. - 24. 8. 2014 (34. týden)

Vážení příznivci pozorování oblohy,
 
     dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze ve čtyřiatřicátém týdnu roku 2014. Měsíc po včerejší poslední čtvrti couvá do novu, který nastane v pondělí 25. srpna. Aktivita Slunce je stále na nízké úrovni a podle počtu skvrn to ani nevypadá na změnu, ale uvidíme co nadcházející týden přinese. 
     Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný. 
 
     A jak to tedy bude v tomto týdnu na obloze vypadat?
 
     Měsíc couvá do novu (je vidět v druhé polovině noci a ráno), ráno nad východem "projde kolem Venuše a Jupiteru. Planeta Mars je vidět již jen za soumraku nad jihozápadním obzorem zapadá již před půl jedenáctou večer. Saturn je již také večer nad jihozápadním obzorem, je pro pozorování na tom lépe, neboť zapadá před jedenáctou. Ráno je velmi brzo viditelná Venuše nízko na severovýchodě (vychází po čtvrté ráno). Planeta Jupiter se začíná objevovat na ranní obloze za svítání (vychází kolem čtvrté ráno). Již před půlnocí je vidět planeta Uran a Neptun, ale už jenom v dalekohledu. Je vidět kometa Jacques již kolem půlnoci. V našich informacích jsou veškeré časové údaje uváděné v letním čase (SELČ).  (SELČ - středoevropský letní čas; SELČ = SEČ + 1 hod; SEČ - středoevropský čas)
 
     Měsíc: Měsíc couvá do novu, který nastane až příští pondělí 25. srpna v 16h 13m SELČ. Měsíc bude převážně viditelný v druhé polovině noci a nad ránem. Koncem týdne projde úzký srpek Měsíce kolem planety Venuše a Jupiteru ráno nad východním obzorem. V něděli bude Měsíc jako slabý srpeček veště viditelný jen nízko nad východním obzorem pod Venuší a Jupiterem (viz. obr.).
 
     Viditelnost planet: Mars je pozorovatelný za soumraku nízko na jihozápadě v souhvězdí Panny. Planeta Saturn je v souhvězdí Vah a zapadá kolem jedenácté. Venuše je brzy ráno velmi nízko nad severovýchodním obzorem společně s planetou Jupiter.  Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek.
 
     Venuše (- 4,0 mag) je pozorovatelná ráno nízko nad severovýchodním obzorem za svítání v souhvězdí Raka. Vychází po čtvrté ráno (pro Vyškov ve 4h 11m SELČ).  Slunce vychází v 5h 50m SELČ.

     Mars (0,6 mag) je vidět po setmění nízko nad obzorem v souhvězdí Vah nad jihozápadem. Mars vychází za světla a  zapadá před půl jedenáctou (pro Vyškov ve 22h 21m SELČ). Je již dosti problematické na jeho povrchu pozorovat albedové útvary neboť se již nachází v oblasti u obzoru, kde je neklidný vzduch. Pokud by se nám to přece dařilo, tak musíme mít větší dalekohled, s větším zvětšením však roste v zorném poli i neklid na pozorování. 

     Jupiter (-2,0 mag) se již začíná objevovat ráno za svítání nad východním obzorem, je vidět nedaleko otevřené hvězdokupy Jesličky M 44 v souhvězdí Raka. Vychází kolem kolem čtvrté ráno (pro Vyškov ve 4h 02m SELČ). Slunce vychází v tuto dobu před šestou hodinou ranní (pro Vyškov v 5h 50m SELČ).

     Saturn (0,6 mag) je také pozorovatelný večer nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Vah. Saturn i Mars jsou na obloze vzdáleny od sebe  kolem pěti stupňů. Zapadá před jedenáctou (pro Vyškov ve 22h 49m SELČ). Je nádherně pozorovatelný jeho prstenec. 

     Uran (5,9 mag) je pozorovatelný  již před půlnocí v souhvězdí Ryb vychází kolem půl desáté večer (pro Vyškov ve 21h 26m SELČ).

     Neptun (7,9 mag) je již viditelný v první polovině noci v souhvězdí Vodnáře. Vychází po osmé večerní (pro Vyškov ve 20h 13m SELČ). 
 
Poloha komety
     Slunce mělo spíše nižší aktivitu na počet skvrn, které objevily na přivrácené polokouli  v uplynulém období. Dnes Slunce vyšlo před šestou ráno (pro Vyškov v 5h 47m SELČ) a zapadne kolem osmé večer (pro Vyškov ve 20h 03m SEČ). Koncem týdne Slunce pro Vyškov vychází v 5h 55m SELČ a zapadá v 19h 53m SELČ. 
 
     Kometa C/2014 E2 (Jacques) je vidět již kolem půlnoci, pohybuje se kolem otevřené hvězdokupy chí a há v souhvězdí Persea výše do souhvězdí Cassiopei. Byla objevena 13. března brazilskými astronomy v čele s C. Jacquesem. Nalezli jí na CCD snímcích pořízených pomocí 45 cm dalekohledu, který je umístěný na observatoři SONEAR (Sothern Observatory for Near Earth Asteroids Research) poblíž města Oliveira v Brazílii. Kometa prošla 2. července 2014 periheliem. Nejblíže Zemi bude kometa 29. srpna ve vzdálenosti 0,56 AU. V té době bude kometa ve velmi vysoké deklinaci (přes + 60° ) na severní polokouli a nastanou zde ideální podmínky pro její pozorování. Při pozorování kolem půlnoci nás ani nebude rušit Měsíc. Její polohu zachycuje obrázek.  
 
     Přelety ISS tento týden probíhají na večerní obloze.
Den          Začátek       Směr                          Konec       Směr
18.8.         21h 45m       západ                         21h 49m    jih
19.8.         20h 57m       západoseverozápad   21h 03m    jihovýchod
20.8.         21h 46m       západ                         21h 49m    jihojihozápad
21.8.         20h 57m       západ                         21h 03m    jihojihovýchod
 
Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu a hezké zážitky při pozorování
Váš Petr Hájek 


***