3. 5. 2016

Úkazy na obloze 2. 5. - 8. 5. 2016 (18. týden)

Vážení příznivci pozorování oblohy,

     dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze v osmnáctém týdnu 2016. Měsíc se nachází před novem po poslední čtvrti, nov  nastane v pátek 6. května.  Aktivita Slunce byla nízká, na povrchu se objevila řada menších skvrn.
     Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný. 

A jak to tedy bude v následujícím týdnu na obloze vypadat? 

     Měsíc je v poslední čtvrti před novem, který nastane 6. května ve večerních hodinách.  Tedy Měsíc tento týden nebude rušit naše pozorování svým svitem v první polovině týdne v první polovině noci a po půlnoci do cca 3. hodin a v druhé polovině týdne už nebude rušit téměř celou noc. Uvidíme jaké bude počasí, zda bude příznivé pro naše pozorování.  
     Planeta Jupiter je jedinou planetou, která se dá již dobře pozorovat pouhým okem od večera až zhruba do třetí hodiny ranní v souhvězdí Lva. Vychází již odpoledne. Planeta Uran se pomalu dostává na ranní oblohu a Neptun je vidítelný v druhé polovině noci a hlavně na ranní obloze, nachází se v souhvězdí Vodnáře. Nejvíce planet je vidět před půlnocí a po ní. Saturn vychází kolem půl desáté večer v souhvězdí Štíra. Planeta Mars vychází kolem deváté večer  a nachází se v souhvězdí Štíra v blízkosti planety Saturn. V našich informacích jsou veškeré časové údaje uváděné v SEČ. 

Měsíc:
     v pátek 6. května bude Měsíc ve 20h 30m SEČ v novu. 5. května je Měsíc v konjunkci s planetou Jupiter. 6. května je Měsíc nejblíže Zemi (perigeum - 357827 km).   

Viditelnost planet:
     tento týden můžeme po západu Slunce, v průběhu večera, noci a na ranní obloze vidět pouhým okem následující planety - Mars, Jupiter, Saturn a Neptun. V první polovině noci je to Jupiter a před půlnocí pak Mars a Saturn. Na ranní obloze nízko nad východním obzorem se nachází Neptun, ale ten už můžeme vidět pouze v dalekohledu. Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek.

Mars
     (- 1,5 mag) je vidět před půlnocí v souhvězdí Štíra. Vychází kolem deváté večer (pro Vyškov v 21h 06m SEČ).

Jupiter
     (- 2,3 mag) je již vidět večer a téměř celou noc. Vychází kolem půl druhé odpoledne (pro Vyškov ve 13h 21m SEČ) a zapadá před třetí ráno (pro Vyškov ve 2h 43m SEČ).  Nachází se v  souhvězdí  Lva. 
     Přechody Rudé skvrny:  3.5. v 21h 30m SEČ, 6.5. ve 19h 00m SEČ a ve 23h 05m SEČ,  8.5. v 00h 45m SEČ a ve 20h 40m SEČ.
     Úkazy galileovských měsíčků: 2.5. končí ve 21h 46m SEČ zatmění měsíce Io, 3.5. probíhá od 18h 49m SEČ do 21h 38m SEČ přechod měsíce Europa a od 21h 04m SEČ do 23h 50m SEČ přechod stínu měsíce Europa, 5.5. probíhá od 20h 06m SEČ do 23h 26m SEČ přechod měsíce Ganymed, 6.5. končí ve 20h 30m SEČ přechod měsíce Europa. Na obrázku na grafu je vidět poloha Galileovských měsíců. 

Saturn
     (0,2 mag) je vidět již před půlnocí, nachází se v souhvězdí Štíra. Planeta Saturn a Mars tvoří trojúhelník s jasnou hvězdou Antares v souhvězdí Štíra. V tomto týdnu vychází Saturn kolem půl desáté (pro Vyškov v 21h 36m SEČ).
Slunce 
     je na nízké aktivitě. O víkendu na viditelném povrchu objevilo pár skvrn. (viz aktuální dnešní snímek z 2.5.2016). Uvidíme, jak to bude tento týden vypadat, zda se tam neobjeví další skvrny. 2. května Slunce vyšlo kolem půl páté ráno (pro Vyškov v 04h 28m SEČ) a zapadne po sedmé večer (pro Vyškov v 19h 10m SEČ). Koncem tohoto týdne Slunce pro Vyškov vychází ve 4h 20m SEČ a zapadá v 19h 18m SEČ.  Kometa C/2014 S2 (PanSTARRS)
     se pohybuje souhvězdím Velké medvědice.

Kometa 252P/LINEAR 
     se nachází v horní části souhvězdí Hadonoše. Tento týden máme možnost obě komety pozorovat na bezměsíčné obloze. Jasnosti komet jsou 8 až 10 mag. Je potřeba již pro pozorování větší triedr a dalekohled většího průměru. Polohu komet znázorňuje obrázek (viz obr.). 
      9. května 2016 v odpoledních hodinách nastane jedinečný úkaz - přechod Merkuru přes sluneční kotouč:
     v pondělí 9. května 2016 se odehraje nad územím ČR téměř v celém průběhu poměrně vzácný úkaz - přechod Merkuru přes Slunce. Úkaz nastává přibližně 13x za století a v ČR byl naposledy pozorovatelný v květnu 2003.
     Malý Merkur s úhlovým průměrem pouhých 12" bude prostřednictvím dalekohledů se speciálním filtrem, či projekcí pozorovatelný před Sluncem přes 7 hodin. Vše začne vstupem Merkuru před levý okraj slunečního disku okolo 12 h 12m SEČ. Samotný vstup před neostrý sluneční okraj potrvá asi 3 minuty a odehraje se nesmírně vysoko nad obzorem prakticky v pravé poledne. Zbytek podívané proběhne v odpoledních a večerních hodinách a planeta v podobě černého puntíku se bude sunout před spodní polovinu kotouče naší mateřské hvězdy směrem dolů. 
     Slunce s Merkurem zapadá na našem území jen krátce před závěrem úkazu. V Německu jej uvidí pozorovatelé v celém průběhu.
     Při úkazu bude zároveň na východ od Slunce k nalezení Měsíc ve fázi úzkého srpku necelé tři dny po novu. Na opravdu čisté obloze jej bude snadné pozorovat za bílého dne. Po západu Slunce půjde o pěkné završení pozorování.
     Další přechod Merkuru viditelný z našeho území nastane až 11. listopadu 2019 a spatříme z něj jen první polovinu. V celém průběhu nad českým obzorem proběhne až úkaz 13. listopadu 2032.
Připojený obrázek zachycuje pohyb Merkuru po slunečním kotouči.
     Od 12 hod SEČ 9.května 2016 se bude úkaz pozorovat i na obsevatoři MontePa, případní zájemci o pozorování se mohou kontaktovat na emalové adrese: hv.hajek@seznam.cz.
     Časy kontaktů: První kontakt 12h 12m 02s SEČ (58.1° výška nad obzorem), Druhý kontakt 12h 15m 13s SEČ (58,0° výška nad obzorem), Střed úkazu 15h 55m 58s SEČ (32,0° výška nad obzorem), Západ Slunce 19h 24m SEČ.

Přelety stanice ISS se budou odehrávat na dopolední obloze.Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu  a hezké zážitky při pozorování
Váš Petr Hájek