6. 8. 2014

Úkazy na obloze 4. 8. - 10. 8. 2014 (32. týden)


Vážení příznivci pozorování oblohy,

dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze ve dvaatřicátém týdnu roku 2014. Měsíc po dnešní první čtvrti dorůstá do úplňku, který nastane v neděli 10. srpna. Aktivita Slunce není nijak vysoká vzhledem k počtu skvrn na přivrácené straně k Zemi. 
     Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný. 

A jak to tedy bude v tomto týdnu na obloze vypadat?

     Měsíc dorůstá do úplňku (je vidět převážně v první polovině noci). Planeta Mars je vidět již za soumraku nad jihozápadním obzorem zapadá již kolem jedenácté večer. Saturn je již také večer nad jihozápadním obzorem, je pro pozorování na tom lépe, neboť zapadá kolem půlnoci. Ráno je velmi brzo ráno viditelná Venuše nízko na severovýchodě. Kolem půlnoci je vidět planeta Uran a Neptun, ale už jenom v dalekohledu. Je vidět kometa Jacques na ranní obloze. Blíží se maximum meteorického roje Perseid, tedy v tomto týdnu již můžeme nějakou vidět. V našich informacích jsou veškeré časové údaje uváděné v letním čase (SELČ).  (SELČ - středoevropský letní čas; SELČ = SEČ + 1 hod; SEČ - středoevropský čas)

     Měsíc: Měsíc dorůstá do úplňku, který nastane 10. srpna ve 20h 09m SELČ. Půjde o tzv. superúplněk, kdy Měsíc je zároveň nejblíže Zemi. Díky tomu je nepatrně větší a jasnější než obvykle. Jeho lesk bude tlumen nižší výškou nad obzorem. Je to příležitost pro fotografy porovnat snímky úplňku s jinými, kdy Měsíc není tak blízko Zemi. 

     Viditelnost planet: Mars je pozorovatelný za soumraku nízko na jihozápadě v souhvězdí Panny. Planeta Saturn je v souhvězdí Vah a zapadá před půlnocí. Venuše je brzy ráno velmi nízko nad severovýchodním obzorem. Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek.

     Venuše (- 4,0 mag) je pozorovatelná ráno nízko nad severovýchodním obzorem za svítání. Vychází kolem půl čtvrté ráno (pro Vyškov ve 3h 36m SELČ).  Slunce vychází v 5h 30m SELČ.

     Mars (0,4 mag) je vidět po setmění nízko nad obzorem v souhvězdí Panny nad jihozápadem. Mars vychází za světla a  zapadá před jedenáctou (pro Vyškov ve 22h 58m SELČ). Je již dosti problematické ne jeho povrchu pozorovat albedové útvary neboť se již nachází v oblasti u obzoru, kde je neklidný vzduch. Pokud by se nám to přece dařilo, tak musíme mít větší dalekohled, s větším zvětšením však roste v zorném poli i neklid na pozorování. 

     Saturn (0,5 mag) je také pozorovatelný večer nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Vah. Zapadá před půlnocí (pro Vyškov ve 23h 43m SELČ). Je nádherně pozorovatelný jeho prstenec. 

     Uran (5,9 mag) je pozorovatelný  již po půlnoci v souhvězdí Ryb vychází po desáté večer (pro Vyškov ve 22h 22m SELČ).

     Neptun (7,9 mag) je již viditelný před půlnocí v souhvězdí Vodnáře. Vychází skoro tři hodiny před půlnocí (pro Vyškov ve 21h 08m SELČ). 

     Slunce mělo spíše nižší aktivitu na počet skvrn, které objevily na přivrácené polokouli  v uplynulém období. Dnes Slunce vyšlo před půl šestou ráno (pro Vyškov v 5h 28m SELČ) a zapadne kolem půl deváté večer (pro Vyškov ve 20h 28m SEČ). Koncem týdne Slunce pro Vyškov vychází v 5h 35m SELČ a zapadá ve 20h 19m SELČ. 

     Kometa C/2014 E2 (Jacques) je vidět na ranní obloze v souhvězdí Vozky. Byla objevena 13. března brazilskými astronomy v čele s C. Jacquesem. Nalezli jí na CCD snímcích pořízených pomocí 45 cm dalekohledu, který je umístěný na observatoři SONEAR (Sothern Observatory for Near Earth Asteroids Research) poblíž města Oliveira v Brazílii. Kometa prošla 2. července 2014 periheliem. Nejblíže Zemi bude kometa 29. srpna ve vzdálenosti 0,56 AU. V té době bude kometa ve velmi vysoké deklinaci (přes + 60° ) na severní polokouli a nastanou zde ideální podmínky pro její pozorování.
Zatím je vidět za svítání nízko nad východním obzorem. Její jasnost je mezi kolem 6. mag. Podmínky pro pozorování se budou zlepšovat (situaci ukazuje obrázek).  Běžný pozorovatel ji uvidí jako malou kuličku tam, kde žádná kulová hvězdokupa není. Je dobré si přispíšit s jejím pozorováním než se na ranní obloze objeví Měsíc, což je do pátečního rána. 

     Přelety ISS tento týden probíhají na večerní obloze.

Den        Začátek       Směr                          Konec       Směr
4.8.         23h 28m      západ                          23h 32m    severozápad
5.8.         22h 39m      západojihozápad        22h 45m     východoseverovýchod
6.8.         23h 27m      západ                          23h 31m    severovýchod
7.8.         22h 38m      západ                          22h 44m     východoseverovýchod
8.8.         21h 49m      západ                          21h 56m     východoseverovýchod
9.8.         22h 37m      západoseverozápad   22h 42m     východoseverovýchod
10.8.       21h 48m      západ                          21h 55m     východoseverovýchod
11.8.       22h 36m      západoseverozápad   22h 40m     východoseverovýchod

     Perseidy jsou již za dveřmi. Právě v těchto dnech už se s nimi můžete setkat na obloze. Vzhledem k přibývajícímu Měsíci bychom je měli zkoušet pozorovat v tomto týdnu nad ránem, kdy je radiant v oblasti Persea výše nad obzorem. Meteory z rozhraní Persea a Cassiopei vyletují s vyšší rychlostí (kolem 60 km/s). V těchto dnech se můžeme setkat i s dalšími meteorickými roji - např. Alfa Kaprikornidami (pomalé cca 20 km/s), Jižními delta Aquaridami (středně rychlé cca 40 km/s). Také můžeme zahlédnout Eta Eridanidy. Tak pozor co je vlastně Perseida až něco poletí. Maximum roje nastává po neděli. 

Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu a hezké zážitky při pozorování
Váš Petr Hájek 

***