15. 10. 2013

Úkazy na obloze 14. 10. - 20. 10. 2013 (42. týden)

Vážení příznivci pozorování oblohy,

     dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze ve dvaačtyřicátém týdnu roku 2013. Měsíc je na konci týdne v sobotu 19. 10. 2013 v úplňku. V průběhu týdne už bude Měsíc značně rušit pozorování slabších objektů v průběhu noci.
     Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný.
     Ve všech časových údajích budeme používat již zavedený středoevropský letní čas (SELČ). SELČ = (SEČ + 1 hod) nebo (UT + 2 hod). SEČ-středoevropský čas, UT-světový čas, čas na nultém poledníku. Letní čas se bude používat do neděle 27. října.

A jak to tedy bude v tomto týdnu na obloze vypadat?

     Měsíc je v sobotu v úplňku. Večer po setmění je vidět nejlépe nízko nad západním obzorem Venuše. Během noci můžeme již jen pomocí dalekohledu vidět planetu Uran a Neptun. V druhé polovině noci je pěkně vidět Jupiter a Mars. Pokračují večerní přelety ISS.

Měsíc:
     Měsíc dorůstá do úplňku, který nastane v sobotu 19. října v 1h 36m SELČ. 19. října nastává polostínové zatmění Měsíce. Průběh tohoto zatmění bude v celém průběhu pozorovatelný i z našeho území. Jedná se ale o polostínové zatmění, tedy Měsíc se neschová do zemského stínu, jenom se velice nepatrně sníží jeho jas. Pokud na tento úkaz není človět upozorněn, tak jeho zraku může uniknout. Velikost zatmění v největší fázi dosáhne hodnoty 0,77 (v jednotkách měsíčního průměru). Měsíc 19. října v 00h 51m SELČ vstoupí do zemského polostínu, střed zatmění nastává ve 2h 50m SELČ, výstup Měsíce z polostínu nastane ve 4h 50m SELČ, úkaz bude tedy pozorovatelný v druhé polovině noci z 18. na 19. října. 

Viditelnost planet:
     po setmění je vidět nízko téměř na jihozápadě Venuše, jako výrazná hvězda těsně po západu Slunce. Venuše zůstala jedinou večer viditelnou planetou. Jupiter je vidět v druhé polovině noci v souhvězdí Blíženců, ráno už je přes 50° vysoko nad obzorem. V druhé polovině noci vychází načervenalá planeta Mars je níže k obzoru než Jupiter. Ráno je téměř 30° nad obzorem. Uran je na obloze téměř celou noc v souhvězdí Ryb a Neptun je vidět v první polovině noci v souhvězdí Vodnáře, zapadá kolem třetí hodiny noční. Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek. 

Venuše 
     (- 4,2 mag) je nízko téměř nad jihozápadním obzorem zapadá kolem půl osmé večer (pro Vyškov v 19h 33m SELČ). Je to asi hodinu a půl po západu Slunce. Kotouček Venuše je v první čtvrti. Za soumraku je Venuše krásnou "Večernicí", ačkoli je jen velmi nízko na západě až jihozápadě. V tomto týdnu mezi 16. až 17. říjnem míjí jasnou hvězdu ze souhvězdí Štíra-Antares. 
Jupiterovy měsíce

Mars
     (1,6 mag) je vidět v druhé polovině noci. Zítra 15. října je v konjunkci s hvězdou Regulus v souhvězdí Lva (Regulus bude 0,95° jižně). 15. října vytvoří Regulus, Mars a kometa ISON pomyslnou úsečku s rudou planetou uprostřed (viz. obrázek). Vychází po druhé ráno (pro Vyškov ve 2h 19m SELČ). Nad ránem je 30° nad obzorem a upoutá nás svoji načervenalou barvou. 

Jupiter
     (- 2,2 mag) je vidět v souhvězdí Blíženců. Vychází kolem půl jedenácté večer (pro Vyškov ve 22h 29m SELČ). Na začátku svítání najdeme Jupiter 50° nad jihovýchodem. 
     Velká rudá skvrna prochází středem kotoučku planety v úterý 15. října ve 6h 05m SELČ a v neděli 20. října v 5h 10m SELČ.
     Zajímavé úkazy měsíců Jupiteru: úkazy jupiterových měsíců se v tomto týdnu moc v druhé polovině noci neobjevují. Za úvahu stojí až přechod měsíce Io a zatmění Ganymedu 21. října. Obrázek ukazuje polohu galileovských měsíců. 

Uran
     (5,7 mag) je vidět téměř celou noc v souhvězdí Ryb, vrcholí v druhé polovině noci a zapadá kolem šesté ráno (pro Vyškov v 5h 57m SELČ). Jeho pozice na obloze je výhodná k jeho vyhledání, protože se můžeme "odrazit" od hvězdy delta Psc (4,4 mag).  Jeho kotouček již rozlišíme při stonásobném zvětšení. 

Neptun
     (7,8 mag) už můžeme vidět téměř celou noc kromě rána v souhvězdí Vodnáře, zapadá kolem půl třetí ráno (pro Vyškov v 02h 32m SELČ).  Vyhledat ho můžeme v dalekohledu od hvězdy sigma Aqr, která je vidět okem (4,8 mag), od této hvězdy je Neptun 1,5° doprava. Obklopen je třemi podobně jasnými hvězdami, přičemž Neptun je jakoby v těžišti jejich trojúhelníku. V dalekohledu o průměru nad 25 cm bychom měli vidět mrňavý namodralý kotouček i s měsícem Triton (13,5 mag). 

Slunce
     pokračuje ve zvýšené aktivitě. O víkendu na Slunci byly dvě aktivní odlasti. Dnes vyšlo Slunce po sedmé ráno a zapadne kolem šesté večer. Koncem týdne Slunce pro Vyškov vychází v 7h 19m SELČ a zapadá v 17h 54m SELČ. Délka noci už převládá nad délkou dne, což je výhodné pro pozorování. Počasí však už moc nepřeje. 


Kometa ISON C/2012 S1 
     se pomalu ale stále blíží. 1. října poměrně těsně prolétla kolem planety Mars a tedy se nachází v souhvězdí Lva. Kometu lze již pozorovat většímy hvězdářskýmu dalekohledy. Na fotografiích vyniká typická zelená barva komy u hlavy komety způsobená září kyanové a uhlíkaté atmosféry. Zda uvidímě pěkné kometární divadlo rozhodne průlet komety přísluním 28. listopadu. Pokud kometa průlet kolem slunce "přežije", tak nám předvede pěkné kosmické divadlo. Kometu můžeme zkoušet vyhlížet už od počátku listopadu na ranní obloze v souhvězdí Panny menšími astronomickými dalekohledy. 

Meteorické roje v činnosti:
     v pondělí 21. října by mělo nastat maximum meteorického roje Orionid (frekvence kolem 20 za hodinu, ale ruší Měsíc v druhé polovině noci). 


Přelety ISS pokračují na večerní obloze.
Datum             Začátek        Směr                           Konec          Směr
14.10.              18h 46m       jihozápad                    18h 52m      východoseverovýchod
15.10.              19h 34m       západ                         19h 39m      východoseverovýchod
16.10.              18h 46m       západojihozápad         18h 53m       východoseverovýchod
17.10.              19h 35m       západ                         19h 40m       severovýchod
18.10.              18h 47m       západ                         18h 53m       východoseverovýchod
19.10.              19h 36m       západoseverozápad    19h 40m       severovýchod
20.10.              18h 48m       západoseverozápad    18h 54m       východoseverovýchod
21.10.              19h 37m       západoseverozápad    19h 40m       východ 

Pozvánka na přednášku: 
     Knihovna Karla Dvořáčka pořádá v úterý 15. října 2013 v 16.30 hod přednášku z cyklu "Kosmické dobývání planet" první přednášku - "Horká planeta-Merkur a Krása se závojem-Venuše". Přednáší RNDr. Petr Hájek.

Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu a hezké zážitky při pozorování
Váš Petr Hájek


 ***