30. 9. 2013

Úkazy na obloze 30. 9. - 6. 10. 2013 (40. týden)

Vážení příznivci pozorování oblohy,

     dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze ve čtyřicátém týdnu roku 2013. Měsíc je na konci týdne v sobotu 5. 10. 2013 v novu. Koncem tohoto týdne už Měsíc nebude rušit celou noc. Je to vhodné období pro pozorování slabých objektů.
     Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný.
     Ve všech časových údajích budeme používat již zavedený středoevropský letní čas (SELČ). SELČ = (SEČ + 1 hod) nebo (UT + 2 hod). SEČ-středoevropský čas, UT-světový čas, čas na nultém poledníku. Letní čas se bude používat do neděle 27. října.

A jak to tedy bude v tomto týdnu na obloze vypadat?

     Měsíc je v sobotu v novu. Večer po setmění je vidět nejlépe nízko nad západním obzorem Venuše. Během noci můžeme již jen pomocí dalekohledu vidět planetu Uran a Neptun. V druhé polovině noci je pěkně vidět Jupiter a Mars. ISS má zpočátku ranní přelety. Kometa ISON, která bude viditelná na podzimní obloze prolétá kolem planety Mars.

Měsíc:
     Měsíc je v sobotu 5. října ve 2h 34m SELČ v  novu. Zítra 1. října je Měsíc v konjunkci s planetou Mars (Měsíc je 6.9° jižně). Měsíc je na ranní obloze a ve čtvrtek bude už jako malý srpeček, který bude vidět kolem půl šesté ráno. 

Viditelnost planet:
     po setmění je vidět nízko téměř na západě Venuše, jako výrazná hvězda těsně po západu Slunce. Venuše zůstala jedinou večer viditelnou planetou, protože Saturn a Merkur se ztrácí v záři zapadajícího Slunce. Jupiter je vidět v druhé polovině noci v souhvězdí Blíženců, ráno už je přes 45° vysoko nad obzorem. V druhé polovině noci vychází načervenalá planeta Mars je níže k obzoru než Jupiter. Ráno je téměř 25° nad obzorem. Uran je na obloze téměř celou noc v souhvězdí Ryb a Neptun je vidět rovněž téměř celou noc v souhvězdí Vodnáře, zapadá nad ránem kolem čtvrté. Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek. 

Venuše
     (- 4,2 mag) je nízko téměř nad západním obzorem zapadá kolem osmé večer (pro Vyškov ve 19h 49m SELČ). Je to asi hodinu po západu Slunce. Kotouček Venuše je v první čtvrti. Za soumraku je Venuše krásnou "Večernicí", ačkoli je jen velmi nízko na západě až jihozápadě. 

Mars
     (1,6 mag) je vidět v druhé polovině noci. Prochází na pomezí souhvězdí Raka a Lva. Vychází kolem půl třetí ráno (pro Vyškov ve 2h 28m SELČ). Nad ránem je 25° nad obzorem a upoutá nás svoji načervenalou barvou. 
Jupiterovy měsíce

Jupiter
     (- 2,1 mag) je vidět v souhvězdí Blíženců. Vychází před půlnoci (pro Vyškov ve 23h 28m SELČ). Na začátku svítání najdeme Jupiter 50° nad jihovýchodem.
Velká rudá skvrna prochází středem kotoučku planety v úterý 1. října ve 4h 30m SELČ a ve čtvrtek 3. října v 6h 05m SELČ.
Zajímavé úkazy měsíců Jupiteru: 
ve čtvrtek 3. října nastane přechod stínu měsíce Ganymed (od 4h 32m do 7h 29m SELČ). V sobotu 5. října nastane přechod stínu měsíce Europa (od 2h 46m do 5h 23m SELČ). Tentýž den nastane přechod stínu měsíce Io (od 4h 37m do 6h 50m SELČ) vlastní měsíc začne přecházet od 5h 54m SELČ. Obrázek ukazuje polohu galileovských měsíců. 

Uran
     (5,7 mag) je vidět téměř celou noc v souhvězdí Ryb, vrcholí v druhé polovině noci, vychází kolem půl sedmé (pro Vyškov v 18 h 26m SELČ). Jeho pozice na obloze je výhodná k jeho vyhledání, protože se můžeme "odrazit" od hvězdy delta Psc (4,4 mag).  Jeho kotouček již rozlišíme při stonásobném zvětšení. 

Neptun
     (7,8 mag) už můžeme vidět celou noc kromě rána v souhvězdí Vodnáře, vychází kolem páté večer (pro Vyškov v 17h 16m SELČ) a zapadá kolem čtvrté ráno (pro Vyškov ve 03h 40m SELČ).  Vyhledat ho můžeme v dalekohledu od hvězdy sigma Aqr, která je vidět okem (4,8 mag), od této hvězdy je Neptun 1,5° doprava. Obklopen je třemi podobně jasnými hvězdami, přičemž Neptun je jakoby v těžišti jejich trojúhelníku. V dalekohledu o průměru nad 25 cm bychom měli vidět mrňavý namodralý kotouček i s měsícem Triton (13,5 mag). 

Slunce
     bylo minulý týden pokryto více skvrnami. Ale aktivita se nijak moc neprojevuje. Možná, že to přijde tento týden. Dnes vyšlo Slunce před sedmou ráno a zapadne o půl sedmé večer. Koncem týdne Slunce pro Vyškov vychází v 6h 58m SELČ a zapadá v 18h 22m SELČ. Délka noci už převládá nad délkou dne. 

Kometa ISON C/2012 S1
     se nyní dostává k planetě Mars. Její očekávaný blízký průlet kolem Marsu (zhruba 10 mil. km) se očekává teď na přelomu září a října. U Marsu jsou kosmické prostředky, na oběžné dráze Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter Orbiter (MRO) a evropský Mars Expres. Tedy se dá očekávat že přinesou snímky komety při průletu kolem Marsu. Šlo by o první takovou fotografii mimo Zemi. Nejlépe je vybaven MRO, který má na palubě 50 cm dalekohled. Je pouze otázkou, zda je stavěn na krátké expozice rychle se pohybujícího předmětu kolem Marsu. Tento test by byl určitě dobrý. Kolem Země prolétne kometa ISON v prosinci ve větší vzdálenosti než kolem Marsu (26. 12. 2013 ve vzdálenosti 64 mil. km). 

Přelety ISS jsou na ranní obloze končí.

Datum          Začátek        Směr                             Konec          Směr
1.10.             06h 00m       západojihozápad           06h 04m       jih
2.10.             05h 14m       jih                                05h 16m       jihojihovýchod
9.10.             19h 26m       jih                                19h 29m       jihovýchod

Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu a hezké zážitky při pozorování
Váš Petr Hájek 


***