19. 10. 2015

Úkazy na obloze 19. - 25. 10. 2015 (43. týden)

Vážení příznivci pozorování oblohy,

     dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze ve třiačtyřicátém týdnu roku 2015. Měsíc bude v úterý 20. října v první čtvrti. Aktivita Slunce je střední a závisí na počtu a velikosti viditelných skvrn.   
     Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný. 

     A jak to tedy bude v tomto týdnu na obloze vypadat? 

     Měsíc bude v úterý (20. října) v první čtvrti. Tedy Měsíc v druhé polovině tohoto týdne bude rušit naše pozorování slabých objektů v první polovině noci.  Pouze počasí asi nebude moc příznivé pro pozorování. Tento týden v neděli 25. října dojde ke změně letního času (SELČ) na středoevropský čas (SEČ), kdy se hodiny ve 3 hod SELČ v noci posunou o hodinu zpět na 2 hod SEČ. Saturn je jedinou planetou viditelnou pouhým okem po západu Slunce nízko nad jihozápadem, zapadá již 1,5 hodiny po západu Slunce. Jeho pozorování je již velmi obtížné. Venuše je pozorovatelná v druhé polovině noci a je ráno nad východním obzorem, vychází cca 2 hodiny po půlnoci. Planeta Mars je na ranní obloze v souhvězdí Lva nad východním obzorem, vychází 2,5 hodiny po půlnoci. Planeta Uran je vidět již večer a po celou noc v souhvězdí Ryb a Neptun je už viditelný večer v souhvězdí Vodnáře, zapadá cca 1,5 po půlnoci. V našich informacích jsou veškeré časové údaje uváděné v SEČ. 

     síc: v úterý 20. října bude Měsíc ve 21h 31m SEČ v první čtvrti. V tomto období je velice kvalitní pozorování povrchových útvarů na rozhraní světla a tmy (terminátor), neboť zde vynikne jejich plasticita díky úhlu, pod kterým na tyto utvary dopadají sluneční paprsky. 23. října je Měsíc v konjunkci s Neptunem.  

     Viditelnost planet: na večerní obloze můžeme vidět planetu Saturn, jeho viditelnost již končí a je velice špatná neboť je nízko nad jihozápadním obzorem po západu Slunce. V první polovině noci pak z planet je nad obzorem Uran a Neptun. Ty však již pouhým okem neuvidíme. Na ranní obloze nad východním obzorem je planeta Merkur, Venuše, Mars a Jupiter. Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek.

     Merkur (- 1,0 mag) je vidět za svítání asi 7° nad východním obzorem. Je bnížeji než planeta Mars. Merkur vychází kolem tři čtvrtě na pět ráno (pro Vyškov ve 4h 44m SEČ). Slunce vychází v 6h 21m SEČ. 

     Venuše (- 4,4 mag) je vidět jako jasná Jitřenka na ranní obloze nad východním obzorem, vystupuje poměrně vysoko nad obzor. Je nejjasnějším objektem na ranní obloze. Vychází kolem druhé hodiny ranní (pro Vyškov ve 2h 08m SEČ). Slunce vychází až před půl sedmou ráno, tedy je dostatek času pro její pozorování. 25. října je Venuše v těsné blízkosti s Jupiterem (obě tělesa jsou 1° od sebe). Příležitost pro fotografy i vizuální pozorovatele.

     Mars (1,7 mag) je vidět na ranní obloze v souhvězdí Lva o něco nížeji než Venuše. Vychází kolem půl třetí ráno (pro Vyškov v 02h 31m SEČ). 

     Jupiter (- 1,8 mag) je vidět na ranní obloze nad východním obzorem. Vychází kolem půl třetí rano (pro Vyškov ve 2h 25m SEČ). Na obrázku na grafu je vidět poloha Galileovských měsíců.  

     Saturn (0,6 mag) je na obloze v souhvězdí Štíra. Zapadá již před půl sedmou večer (pro Vyškov v 18h 27m SEČ). Již končí jeho viditelnost na večerní obloze nízko nad jihozápadním obzorem. Již se velice špatně pozoruje a někde, kde není volný obzor, tak mizí za reliéfem krajiny. Je vidět nad "klepety" Štíra. Saturn projde konjunkcí se Sluncem a někdy v prosinci se objeví na ranní obloze.

     Uran (5,8 mag) se nachází v souhvězdí Ryb a vychází kolem půl páté večer (pro Vyškov vychází v 16h 27m SEČ). Uran se nachází mezi hvězdami zéta Psc (5,1 mag) a hvězdou 88 Psc (6. mag). Zapadá nad ránem kolem půl šesté ráno.

     Neptun (7,8 mag) se nachází v souhvězdí Vodnáře a vychází ještě za světla kolem třetí hodiny odpolední. Nachází se necelé 3° západně od hvězdy lambdy Aqr (3,7 mag). Zapadá před druhou ráno (pro Vyškov zapadá v 1h 50m SEČ).

     21. října nastává maximum meteorického roje Orionid na ranní obloze - Meteorický roj Orionidy je tzv. říjnovou větví Halleovy komety. Proud částic, který za sebou slavná vlasatice zanechává, totiž dráhu naší mateřské planety křižuje dvakrát. Poněkud příjemnější - z hlediska nočních teplot - proto bývají květnové Eta Aquaridy. Částice komety hořící v atmosféře a způsobující tak úkaz notoricky známý jako meteor jsou poměrně svižné - do atmosféry vstupují rychlostí okolo 66 km/s. To z nich činí jedny s nejrychlejších v zoologické zahradě pravidelných meteorických rojů vůbec (nejrychleji létají Leonidy s rychlostí 72 km/s). Díky této rychlosti je pak nemalá šance spatřit nějaký skutečně jasný meteor. Třeba dodat, že název svůj roj nese podle toho, že meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají z bodu zvaného radiant, který u tohoto roje leží vysoko nad oranžovým hvězdným velebobrem Betelgeuze ze souhvězdí Orionu (viz obr.). Letos je příznivé období pro pozorování neboť Měsíc zapadá před půlnocí a v druhé polovině noci nebude rušit naše pozorování. Předpokládaná četnost úkazů je 15-20 meteorů/hod. Souhvězdí Orionu, kde se v blizkosti nachází i radiant vychází před půlnocí.
Pokud budete chtít nějakou "Orionidu" zachytit fotograficky, svůj foťák, nejlépe se širokoúhlým objektivem, pevně ustavte a namiřte směrem nad Orion přibližně do oblasti radiantu. Potom zaostřete na nekonečno, nastavte co nejdelší čas expozice a nějakou vhodnou citlivost, aby obloha nebyla moc světlá. A pak jen náhodně fotografujte. Jasný meteor se vám na snímku zachytí jako dlouhá světelná stopa. Když se vám nezadaří, určitě nasnímáte alespoň krásnou část oblohy.

     Slunce bylo na střední aktivitě (viz. aktuální dnešní snímek-19.10.2015). Na viditelném povrchu je vidět několik skvrn. Uvidíme, jak to bude tento týden vypadat. Dnes Slunce vyšlo po šesté ráno a zapadne před pátou večer (pro Vyškov v 16h 55m SEČ). Koncem týdne Slunce pro Vyškov vychází v 6h 26m SEČ a zapadá v 16h 45m SEČ.   

     Přelety stanice ISS se dějí na večerní obloze.
Datum       Začátek        Směr                          Konec        Směr
19.10.        18h 59m       západoseverozápad    19h 05m     východojihovýchod
20.10.        19h 44m       západ                        19h 48m     jih
21.10.        18h 51m       západoseverozápad    18h 57m     jihovýchod
22.10.        19h 36m       západ                        19h 40m     jih
23.10.        18h 43m       západ                        18h 48m     jihojihovýchod
25.10.        17h 35m       západojihozápad         17h 38m     jihojihozápad

Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu  a hezké zážitky při pozorování
Váš Petr Hájek
***