24. 3. 2014

Úkazy na obloze 24. 3. - 30. 3. 2014 (13. týden)

Vážení příznivci pozorování oblohy,

     dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze ve třináctém týdnu roku 2014. Měsíc je dnes 24. března 2014 v poslední čtvrti, nov nastane v neděli večer. V první polovině týdne bude Měsíc vycházet až po půlnoci, takže pozorování nebude rušit. Pak již bude vycházet až k ránu, takže celá noc bude vhodná pro pozorování slabých objektů. Předpověď počasí však asi jasné obloze moc přát nebude. Aktivita Slunce se zvýšila. 
     Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný. 

     A jak to tedy bude v tomto týdnu na obloze vypadat?

     Měsíc je dnes v poslední čtvrti. Venuše je jasnou jitřenkou na ranním nebi. Vysoko na večerní obloze je vidět Jupiter, který skýtá nádhernou podívanou na oblačné pásy.  Kolem osmé večer vychází Mars. Dvě hodiny před půlnocí vychází Saturn. V neděli 30. března nastává letní čas (SELČ). V neděli 30. března 2014 se hodiny ve 2h SEČ (středoevropský čas) posunou o jednu dodinu vpřed. Tedy na 3h SELČ. Letní čas končí poslední neděli 26. října.

     Měsíc:
Měsíc je dnes 24. března v poslední čtvrti, která nastala ve 2h 45m SEČ. 27. března je Měsíc nejblíže k Zemi (perigeum - 365 625 km). 27. března dojde ke konjunkci Venuše a Měsíce (Měsíc bude 2,6° severně, přiblížení těles je pozorovatelné ráno nad jihovýchodním obzorem - viz obr.). 30. března v neděli je Měsíc v 19h 45m SEČ v novu.  

     Viditelnost planet:
Jupiter je vidět téměř celou noc, kromě rána (zapadá kolem půl třetí hodiny ranní), nejlépe můžeme planetu pozorovat již večer v souhvězdí Blíženců. Kolem osmé vychází načervenalá planeta Mars. Po jedné hodině po půlnoci je téměř 30° nad obzorem. Téměř dvě hodiny před půlnocí vychází planeta Saturn. Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek.

     Venuše (- 4,3 mag) je jasnou jitřenkou na ranní obloze nad jihovýchodním obzorem před východem Slunce. Nyní je také úhlově nejdál od Slunce. 27. března nad ránem bude Venuše a Měsíc v krásném přiblížení nad jihovýchodním obzorem. Pomocí dalekohledu rozlišíme fázi Venuše blížící se čtvrti. Vychází po čtvrté hodině ranní (pro Vyškov v 4h 05m SEČ) , tedy zhruba dvě hodiny před východem Slunce (pro Vyškov vychází v 5h 47m SEČ). 

     Mars (- 1,2 mag) se stále zjasňuje a je vidět nejlépe v druhé polovině noci.  Rozumné výšky pro pozorování již dosahuje kolem jedenácté. Kotouček planety má průměr už 12". Vychází kolem osmé večer (pro Vyškov v 19h 45m SEČ). Po jedné hodině ranní je asi 30° nad obzorem a upoutá nás svoji načervenalou barvou. Nyní se nachází v souhvězdí Panny, v blízkosti hvězdy Spika. 25. března nad ránem je Mars v konjunkci s hvězdou Spika ze souhvězdí Panny (Mars je 4,8° severně). Na jeho povrchu jze dobře pozorovat marsovskou polární čepičku a tmavé útvary na povrchu.

Jupiterovy měsíce
     Jupiter (- 2,2 mag) je vidět hned po setmění v souhvězdí Blíženců. Je viditelný téměř celou noc mimo ráno a nabízí krásnou podívanou. Již malý dalekohled při klidném vzduchu ukáže řadu detailů v jeho atmosféře. Kolem půl sedmé večer (pro Vyškov ve 18h 31m SEČ) najdeme Jupiter 60° nad jihem a zapadá kolem půl třetí ráno (pro Vyškov ve 2h 38m SEČ).
     Velká rudá skvrna prochází středem kotoučku planety 25. března ve 22h 55m SEČ, 26. března v 18h 45m SEČ, 28. března ve 20h 25m SEČ a 30. března ve 23h 05m SEČ.
     Zajímavé úkazy měsíců Jupiteru: 25. března bude od 18h 27m SEČ do 20h 43m SEČ přechod měsíce Io; 26. března v 19h 21m SEČ končí zatmění měsíce Io; 27. března ve 20h 27m SEČ končí zatmění měsíce Ganymed; 28. března bude končit ve 20h 14m SEČ přechod stínu měsíce Kallisto; 29. března začíná ve 21h 12m SEČ zákryt měsíce Europa. Obrázek ukazuje polohu galileovských měsíců.

     Saturn (0,3 mag) je nejlépe pozorovatelný v druhé polovině noci v souhvězdí Vah. Ráno se dostává až 25° nad jižní obzor, vychází asi dvě hodiny před půlnocí (pro Vyškov ve 22h 22m SEČ). 

     Slunce je na vyšší aktivitě. Dá se to poznat podle množství skvrnek na povrchu a objevují se i zajímavé dlouhotrvající erupce. Lze očekávat i slabší polární aktivitu. Dnes Slunce vyšlo kolem šesté ráno (pro Vyškov v 5h 45m SEČ) a zapadne po šesté večer (pro Vyškov v 18h 11m SEČ). Koncem týdne Slunce pro Vyškov vychází v 5h 36m SEČ a zapadá v 18h 18m SEČ. 

Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu a hezké zážitky při pozorování
Váš Petr Hájek 


***