23. 9. 2015

Úkazy na obloze 21. 9. - 27. 9. 2015 (39. týden)

Vážení příznivci pozorování oblohy,

     dnes Vám posílám opět informace o zajímavém dění na obloze v devětatřicátém týdnu roku 2015. Měsíc bude až v pondělí 28. září v úplňku - úplné zatmění Měsíce. Aktivita Slunce se zvýšila. 
Informace o dění na obloze mohou zajímat i další pozorovatele nočního nebe. Pokud někoho takového znáte, tak mi pošlete jeho emailovou adresu. Rovněž i za připomínky k obsahu, či rozšíření budu vděčný. 

     A jak to tedy bude v tomto týdnu na obloze vypadat? 

     Měsíc bude v pondělí (28. září) v úplňku. Tedy Měsíc koncem týdne již bude rušit naše pozorování slabých objektů téměř celou noc. Stále musíme mít na paměti, že časy zde uváděné jsou v středoevropském čase SEČ, aby nás to nezmátlo.  Saturn je viditelný po západu Slunce nízko nad jihozápadem, zapadá již 2 hodiny po západu Slunce. Venuše je pozorovatelná v druhé polovině noci a je ráno nad východním obzorem, vychází cca 2 hodiny po půlnoci. Planeta Mars je na ranní obloze v souhvězdí Lva nad východním obzorem, vychází necelé 3 hodiny po půlnoci. Planeta Uran je vidět již večer a po celou noc v souhvězdí Ryb a Neptun je už viditelný večer v souhvězdí Vodnáře, zapadá kolem čtvrté ráno. V našich informacích jsou veškeré časové údaje uváděné v SEČ. 

     23. září v 9h 20m SEČ nastává podzimní rovnodennost - Začíná astronomický podzim.

     síc: v pondělí 28. září bude Měsíc ve 3h 50m SEČ v úplňku. 28. září bude Měsíc nejblíže Zemi (perigeum - 356877 km). Kromě úplného zatmění Měsíce v tento den budeme svědky tzv. superúplňku, kdy hodinu před maximální fází zatmění, projde Měsíc na své dráze nejblíže k Zemi ve vzdálenosti 356877 km. Tento úplněk bude tedy nějvětší v tomto roce. Oproti nejmenšímu úplňku je "superúplněk" na nebi  úhlově o 15% větší

     28. září nastane úplné zatmění Měsíce
     Toto úplné zatmění Měsíce má pro nás v ČR hned několik výsad. Po třech letech (od roku 2011) jde o první úplné zatmění Měsíce u nás viditelné a na další 3 roky (do 27. července 2018) to bude jediné úplné zatmění Měsíce od nás viditelné. Druhou výsadou je, že od roku 2008 až do roku 2029 půjde o jediné zatmění Měsíce, které bude viditelné v celém průběhu (polostínová část, která je těžko pozorovatelná už u nás nebude vidět). Třetí výhodou nebo výsadou přináší sám kalendář českých svátků, neboť zatmění se odehraje na sv. Václava, kdy máme v ČR volno. Naposledy takové "sváteční" zatmění nastalo 28. října 2004.
     Na počátku částečné fáze zatmění najdeme úplňkový Měsíc 32° nad jihozápadním obzorem v souhvězdí Ryb. Začátek částečného zatmění nastane ve 2h 07m SEČ. (viz. časový přehled průběhu zatmění) V průběhu fáze úplného zatmění, která začne přibližně o hodinu později, bude náš přirozený souputník již pomalu klesat pod úroveň 25° nad obzorem. Nad jihem a jihovýchodem v té době najdeme výrazná souhvězdí zimní oblohy - Orion, Býk, Blíženci. Pohled na východ ozdobí velmi pěkné seskupení planet Venuše, Marsu a Jupiteru společně s hvězdou Regulus v souhvězdí Lva. Úplné zatmění potrvá 1h 13m a při jeho bude Měsíc 0,07° jižně od středu zemského stínu (viz obr.). Úplné zatmění končí při výšce Měsíce 15° nad obzorem. Konec částečného zatmění nastane v 5h 27m SEČ. Měsíc zapadá půl hodiny po konci částečného zatmění.

     Viditelnost planet: na večerní obloze můžeme vidět planetu Saturn, jeho viditelnost pomalu končí, je nízko nad jihozápadním obzorem po západu Slunce. V první polovině noci pak z planet je nad obzorem Uran a Neptun. Ty však již pouhým okem neuvidíme. Na ranní obloze nad východním obzorem je planeta Venuše, Mars a Jupiter. Oblohu večer ukazuje přiložený obrázek.

     Venuše (- 4,5 mag) je vidět jako jasná Jitřenka na ranní obloze nad východním obzorem. Vychází po druhé hodině ranní (pro Vyškov ve 2h 11m SEČ). Slunce vychází až po půl šesté ráno, tedy je dostatek času pro její pozorování. 

     Mars (1,8 mag) je vidět na ranní obloze v souhvězdí Lva o něco nížeji než Venuše. Vychází před třetí hodinou ranní (pro Vyškov v 02h 44m SEČ).

     Jupiter (-1,7 mag) je vidět na ranní obloze za svítání nízko nad východním obzorem. Vychází kolem čtvrté hodiny ranní (pro Vyškov ve 3h 44m SEČ).  

     Saturn (0,6 mag) je na obloze v souhvězdí Štíra. Zapadá již po osmé večer (pro Vyškov v 20h 10m SEČ). Pomalu končí jeho viditelnost na večerní obloze nízko nad jihozápadním obzorem. Je vidět nad "klepety" Štíra. Saturn je sice nízko nad obzorem, ale již v dalekohledech s průměrem kolem 10 cm se ukáže krásný prstenec i Cassiniho dělení. V dalekohledu tohoto průměru již by měl být vidět i největší měsíc Titan. Podmínky pro pozorování jsou již velmi špatné.

     Uran (5,8 mag) se nachází v souhvězdí Ryb a vychází po šesté večer (pro Vyškov vychází v 18h 19m SEČ). Uran se nachází mezi hvězdami zéta Psc (5,1 mag) a hvězdou 88 Psc (6. mag).

     Neptun (7,8 mag) se nachází v souhvězdí Vodnáře a vychází ještě za světla kolem páté večer (pro Vyškov vychází ve 17h 03m SEČ). Nachází se necelé 3° západně od hvězdy lambdy Aqr (3,7 mag). 

     Slunce bylo na vyšší aktivitě (viz aktuální dnešní snímek-21.9.2015). Uvidíme, jak to bude tento týden vypadat. Dnes Slunce vyšlo kolem půl šesté ráno a zapadne před šestou večer (pro Vyškov v 17h 53m SEČ). Koncem týdne Slunce pro Vyškov vychází v 5h 43m SEČ a zapadá v 17h 42m SEČ. Noc se tedy opět prodlužuje zhruba o 18 minut.  
Aktivní oblasti na Slunci

     Přelety stanice ISS se dějí již za ranního svítání.
Datum       Začátek        Směr                          Konec        Směr
22.9.          04h 58m       západoseverozápad  05h 02m    východ
23.9.          05h 40m       západoseverozápad  05h 46m    východojihovýchod
24.9.          04h 50m       západoseverozápad  04h 54m    východojihovýchod
25.9.          05h 33m       západ                      05h 38m    jihovýchod
27.9.          05h 26m       jihozápad                 05h 29m    jihojihovýchod

Vážení přátelé a příznivci pozorování noční oblohy,
přeji Vám pohodový týden, jasnou oblohu  a hezké zážitky při pozorování
Váš Petr Hájek

***

Žádné komentáře: